www.jobs.cz - O-zóna: Barevný test a poradenství Aura - Soma (Zdeňka Tušková)

Záznam diskuze z 03.12.2002 17:11:26

Zdeňka Tušková
ředitelka společnosti pro osobní rozvoj, Equilibrium s.r.o.

- grafoložka a psychoterapeutka; ředitelka společnosti Equilibrium od roku 2000, prezidentka Grafologické aliance ČR (GRAAL ČR) od roku 2001; psychoterapii studovala v Česko-německém institutu pozitivní psychoterapie podle Dr.Peseschkiana, pětiletý výcvik; zabývá působením barev na psychiku, její učení vychází ze zkušeností anglické farmaceutky paní Vicky Wallové, která jako slepá vynalezla řadu barevných olejů a rozšířila tak v psychologii známý barevný test o novou dimenzi. Aura-somou se zabývá více než 5 let; praktikovala u Mika Bootha, ředitele střediska Aura-somy v Tetfordu, Erica Pelhama a Marianne Mikkelsen.

Equilibrium s.r.o. je společnost pro osobní rozvoj, která se zabývá vzděláváním dospělých a pořádá zájmové kurzy z různých oblastí.
http://www.equilibrium.czhttp://www.equilibrium.cz info@equilibrium.czinfo@equilibrium.czBarevný test a poradenství Aura - Soma

V zahraničí je velmi rozšířenou metodou, i když je na světě teprve asi 20 let. Barevná terapie je sama o sobě věc stará, používali ji již staří číňané.

Abyste však dostali přesnou informaci o tom, jací opravdu jste, co potřebujete řešit a jakým způsobem, měli byste zajít k odborníkovi a udělat si výběr z téměř 120 lahviček "naživo". Barvy pak nebudou zkreslené a vy si navíc užijete ten krásný pohled na sadu pestrých olejů.


Dobrý Duch [03.12.2002 15:58:26]:
Vážení přátelé,

vítám vás v dnešní diskusi O-zóny u tématu "Barevný test a poradenství Aura - Soma". Hostem je paní Zdeňka Tušková, ředitelka společnosti pro osobní rozvoj Equilibrium s.r.o.

Barvy jsou oknem do naší duše. Psychologové je používají jako jeden z nástrojů poznání osobnosti člověka v osobnostních testech. V následující hodině máte možnost zeptat se paní Tuškové na význam barev ve vašem osobním i pracovním životě nebo třeba v životě někoho z vašich blízkých.

Pokud vás zajímá cokoliv v souvislosti s teorií barev, zašlete paní Tuškové svůj příspěvek.

Právě začínáme...

váš
Dobrý Duch
Zdeňka Tušková [03.12.2002 16:03:21]:
Milí přátelé,

barvy jsou univerzálním jazykem a zároveň hlubokým symbolem v duši. Jejich symboliku se může naučit vnímat každý. Máme i své oblíbené barvy, které preferujeme. Každá barva má určité vlastnosti a ty se pak projevují u člověka, který je k ní přitahován.Nebo naopak, prostřednictvím našeho vztahu k barvě můžeme usuzovat na oblast, kterou se zaobíráme nebo bychom se jí zaobírat měli. Pro hrubou orientaci v tom, co Aura-soma umí, je možné vybírat ty nejhezčí lahvičky z plakátu nebo i pomocí počítače. Jedná se ovšem jen o orientační posouzení, neboť barvy na vašem počítači jsou zkreslené.

Jarka (09:53:39):
Musím, se přiznat, že mě zarazily Vaše vysoké ceny. Co je toho příčinou ?

Zdeňka Tušková [03.12.2002 16:04:01]:
Milá Jarko,

Nevím přesně, které ceny Vás zarazily, neboť moje činnost je různorodá.

Ceny výrobků Aura-Soma jsou celostátně dány a jsou doporučeny výrobcem, celý sortiment je dovážen z Anglie. Poradenské služby orientačního charakteru (10-15 min s klientem) jsou u mě zdarma a bez objednání. Poradna s objednáním, která trvá 1-2 hodiny podle toho, co klient potřebuje, stojí Kč 500,-.

Dle mého názoru jsou ceny olejů Aura-Soma srovnatelné např. s cenami běžných parfémů na našem trhu. Lahvička stojí Kč 490,-. Co se týče poradenských služeb, mám spíš dojem, že jsem je podhodnotila.


Minařík (15:35:11):
Máte nějaké informace o tom, že by se podobné barevné testy zkoušely se zvířaty a jak zvířata obecně reagují na barvy. V čem se liší vnímání barev u zvířat a u lidí?

Zdeňka Tušková [03.12.2002 16:04:20]:
Vážený pane Minaříku,

vnímání barev se u zvířat samozřejmě liší. Zvířata např. pociťují bílou barvu jako nebezpečnou, protože se přírodě kromě polárních oblastí málo vyskytuje. Naopak u člověka je symbolem nevinnosti. Vnímáním barev se zabývají jiná odvětví vědy, v Aura-somě tyto pokusy prováděny nebyly.


Šela (15:48:07):
Co si myslíte o stylizování oblečení určitých jedinců do jedné barvy nebo odstínu. Nemám na mysli běžné sladění jednotlivých částí oděvu barevně k sobě, ale nošení oblečení v jedné barvě popř. celého šátníku v jedné barvě. Jak to vypovídá o nositeli těchto věcí? Díky.

Zdeňka Tušková [03.12.2002 16:06:33]:
Milá paní Šelo,

položila jste mi otázku, na kterou by mohl možná lépe odpovědět image-consultant.

Z hlediska Aura-somy by to svědčilo o tom, že nositel má příliš velkou touhu po harmonii. Z toho logicky vyplývá, že se nejedná o harmonickou osobnost. Záleží ovšem také na tom, do jaké barvy své oblečení ladí.


Šela (15:53:47):
Nejvíc se mi líbily lahvičky č. 55, 35, 81 a 66. Nejméně se mi líbila lahvička č. 31.

Zdeňka Tušková [03.12.2002 16:13:26]:
Milá paní Šelo,

je nutné, abyste blíže specifikovala svůj dotaz. Barvy, které jste vybrala, o Vás vypovídají hodně, avšak v tomto časovém prostoru by bylo lépe, sdělit přesněji, co se o sobě chcete dovědět. Zatím mohu říci, že jste podle všeho obětavý člověk, přejete si lidem pomáhat, a jste dost citlivá. Míváte sklony být smutná, občas se Vám nedaří dodržovat termíny a chodit včas. Trochu se také obáváte důvěřovat. Přeji Vám, abyste nalezla vnitřní štěstí, naději a vnitřní stabilitu, protože v sobě nosíte hodně přirozené moudrosti a jste ochotná se obětovat pro vyšší cíle.


Martin (16:04:29):
Na kolik dní dovolené mám nárok, když pracuji na dohodu o pracovní činnosti od 1.1.2002 do 31.12.2002?

ROMANA (15:59:41):
NASTOUPILA JSEM DO PRACOVNÍHO POMĚRU 1.11.2002.NA KOLIK DNÍ DOVOLENÉ MÁM NÁROK?

ROMANA (15:58:10):
MUŽE MÍT PRODAVAČKA,KTERÁ JE VYUČENA KADEŘNICÍ PŘÍLEŽITOSTNÝ PŘÍJEM V KADEŘNICKÉM SALONU,NA DOHODU O PROVEDENÍ PRÁCE?

Zdeňka Tušková [03.12.2002 16:14:55]:
Milý Martine a Romano,

Vaše dotazy, prosím, zašlete personalistovi nebo právníkovi. Z hlediska Aura-somy Vám mohu poradit

1/ Co to znamená, když mojí oblíbenou barvou je....
2/ Co znamená, když nemám rád barvu........
3/ Preference barev se mění, jak to vysvětlíte?
4/ Co stojí lahvička Aura-somy?
5/ Jaké je možné ještě jiné použití?
6/ Jak je věrohodný barevný test?
7/ Může si test udělat dítě?
8/ Chci si udělat test nyní přes počítač. Je to možné?
9/ Kolik stojí poradenství a jak dlouho trvá?
10/Co všechno se dá zjistit z barevného testu?
11/Dá se udělat partnerský rozbor barev?
12/Je u nás k sehnání nějaká literatura na toto téma?


Petr (16:05:59):
Pracuji na dohodu o pracovní činnosti. Mám nárok na nemocenské dávky v případě nemoci?

Zdeňka Tušková [03.12.2002 16:15:50]:
Milý Petře,
odkazuji Vás na předcházející odpověď


Dobrý Duch [03.12.2002 16:23:14]:
Odpovědi na vámi zaslané příspěvky týkající se pracovních smluv, jejich uzavírání a změn a pracovních vztahů obecně naleznete v zítřejší diskusi na téma: "Jak dobře uzavřít a změnit pracovní smlouvu".
Jaro (16:05:28):
Chtěl bych vědět k čemu barevný test slouží a co může o člověku prozradit

Zdeňka Tušková [03.12.2002 16:25:06]:
Milý Jaro,

barevný test je určen pro lidi, kteří řeší problémy z oblasti fyzické, emocionální i mentální. Tato metoda slouží také ke zjišťování trvalejších rysů osobnosti i aktuálního psychického stavu, a to i míry aktivity a motivaci, volní vlastnosti, tendenci jednat typickým způsobem v určitých mezních situacích.

Můžeme také zjistit psychologické potřeby jednotlivce, případnou frustraci těchto potřeb a hlavně psychické obsahy na různých úrovních nevědomí, konflikty mezi těmito úrovněmi, různé kompenzační formy jednání, tendenci k interpersonálním konfliktům, kvality prožívání ve vztahu k sobě, k intimnímu partnerovi, členům malých sociálních skupin apod. Dalšími tématy jsou odolnost vůči zátěži, tendence k psychosomatickým chorobám atd.

Využití barevného testu je široké a záleží vždy na potřebách klienta. Výhodná je i predikce jeho chování v budoucnosti.


Bohužel jste, milý pane Jaro, blíže nespecifikoval dotaz, jen jste učinil výběr.
Je mi líto, ale i z Vašeho výběru


Jaro (16:17:05):
Nejvíce se mi líbí barvy 2,42,37,26 a nejměně 66.

Jaro (16:11:35):
Kolik si je třeba barev vybrat aby prozradily něco o člověku?

Zdeňka Tušková [03.12.2002 16:29:28]:

bohužel jste, milý pane Jaro, blíže nespecifikoval dotaz, jen jste učinil výběr.
Je mi líto, ale z Vašeho výběru je zřejmé, že by bylo vhodné zabývat se Vaší tendencí k racionalizaci. Mohu Vám snad jen poradit, abyste dával pozor na svoji výživu a abyste si druhé lidi tolik neidealizoval. Uvědomte si lépe, co si skutečně přejete a zaměřte se více na radostné věci v životě. Chtělo by to prostě jen více radosti ze života.


Klara (16:23:29):
Mně se nejvíce líbí - 4,38,90,97. Nejošklivější se mi jeví 75. Co to o mne vypovídá ? děkuji

Zdeňka Tušková [03.12.2002 16:34:21]:
Milá Kláro,

pravděpodobně tajně uvažujete o změně zaměstnání. Jste velmi silnou osobností, příliš nedůvěřujete ženské stránce svojí osobnosti. Toužíte po klidu a nezávislosti, potřebujete být také přijímána a uznávána od ostatních. Rovnováhy byste nabyla, kdybyste se vzchopila a šla také někdy ven do přírody, relaxovat. Nehodnoťte se tak přísně. Prostě se uvolněte, přestaňte si klást otázky typu "proč právě já", a nechte věci být takové, jaké jsou. Přijměte za svůj život zodpovědnost.


tom (16:25:12):
co si myslíte o zelene barvě je to barva, kterou jsem nesnášel a poslední dobou k ní strašně tíhnu

Zdeňka Tušková [03.12.2002 16:38:34]:
Milý Tome,

zelená je především barva zralosti. Obsahuje informace o spojení individuální vůle a tzv. vyšší vůle. Zelená je také barvou času, prostoru, důvěry, soucitu. Barva je univerzálním symbolem a proto zde nemohu vyjmenovávat všechny její významy. Má i neutrální polohu, zelená může také popisovat pocity viny, egoistické tendence apod. Pokud jí již akceptujete, přikláněla bych se spíše k Vaší svobodomyslnosti a pozitivním významům tohoto symbolu.


Dobrý Duch [03.12.2002 16:40:13]:
Chcete-li se dozvědět alespoň přibližně prostřednictvím testu Aura-Soma něco o sobě nebo poradit ve vaší pracovní či osobní situaci klikněte na odkaz "výběr barevných lahviček" v levém sloupci textu.

Vyberte selektivně vždy jednu nejkrásnější, postupně celkem čtyři, pak se podívejte znovu a určete, která je nejošklivější. O výběru příliš nepřemýšlejte a nehodnoťte racionálně, co se k čemu hodí a co ne.
Klara (16:25:23):
Mám ráda lososovou (oranžovou )barvu. Co to o mne říká ?

Zdeňka Tušková [03.12.2002 16:42:20]:
Milá Kláro,

lososová má jinou symboliku než oranžová barva. Obě dvě však vypovídají o radosti z užívání životní energie, mohou být však symbolem askeze nebo zneužívání moci.


Martina (16:27:20):
Jak pracujete paní Tušková s barvami a jakým způsobem jste sto z nich něco vyčíst o daném člověku? Díky.

Zdeňka Tušková [03.12.2002 16:48:00]:
Milá Martino,

pracuji nejen s barevným testem, který jsem zhruba popsala výše. Tuto metodu jsem se učila mnoho let, ačkoli afinitu k barvám jsem měla od malička a jejich významy jsem dokázala popsat intuitivně už jako dítě. O člověku dokážu při jeho osobní přítomnosti vyčíst tolik informací, že mi mnohdy hodina rozhovoru ani nestačí. V podstatě je velmi důležité, aby se klient zaměřil přesně na určitý problém, neboť v podvědomí je tolik informací, že bychom se jen těžko dobrali ke konkrétnímu výsledku. Je třeba si určit prioritu.


Karolika K. (16:38:10):
Kombinujete ve Vasi diagnostice barvy s jinymi faktory napr. obrazci ??? Je clovek jiny, kdyz se mu libi tmavezeleny ctverec od cloveka ktery dava prednost svetlezelenemu kruhu ???

Diky

Zdeňka Tušková [03.12.2002 16:53:48]:
Milá Karolínko,

děkuji Vám za podnětný dotaz. Člověk o sobě samozřejmě prozrazuje mnoho i jinými signály. Jsem grafoložkou, a tak jsem zvyklá sledovat řeč, pohyby těla, výrazy apod. Aura-Soma úzce souvisí se zkoumáním archetypů, musím znát velmi dobře mytologii;geometrické tvary vypovídají dost, avšak jsou až druhořadé v mém přístupu. Je rozdíl mezi člověkem, který má rád např. zelenou barvu a a preferuje přitom jiný geometrický tvar. To se ovšem dá rozpoznat i z kombinací barev, které vybral.


Michal (16:43:06):
Jak jsou výsledky tohoto testování věrohodné.

Zdeňka Tušková [03.12.2002 16:55:58]:
Milý Michale,

každá metoda je tak dobrá, jako ten, kdo ji dělá. Validita je 80%, ze zkušeností vím, že při dobré spolupráci s klientem může být až 90%, což je vysoké procento. Prospěšné je si tento test nejdříve vyzkoušet na sobě.


Dobrý Duch [03.12.2002 16:57:33]:
Vážení přátelé,

hodina času určená dnešní diskusi je téměř za námi. Děkuji paní Tuškové za věnovaný čas a za odpovědi a loučím se s vámi.

Vyčkejte u svých počítačů na odpovědi na příspěvky, které došly těsně před 17. hodinou.

váš
Dobrý Duch
Šela (16:47:26):
Děkuji za Vaši odpověď. Píšete, že mám více specifikovat, čeho by se měla Vaše odpověď týkat. Zajímalo by mne tedy, jak se na mnou zvolené barvy díváte z pohledu mého fungování v partnerských vztazích?

Zdeňka Tušková [03.12.2002 16:59:43]:
Milá Šelo,

i když jste v jádru velmi přátelská osoba, necháváte se lehce ovládat a v souvislosti s Vaší nedůvěrou k mužům byste se mohla neustále chovat jako "obehraná deska" a zapadat do stále stejných zbytečných konfliktů. Možná jste se v lásce zklamala, ale toto zklamání nemusíte stále opakovat, když zrušíte ty staré vzory ve svém chování a více se otevřete.


Karla (16:52:03):
Co vyjadřuje černá barva?

Zdeňka Tušková [03.12.2002 17:03:54]:
Milá Karlo,

černou barvu, jak jste si i jistě sama všimla, nosí mladí lidé. Snad je to tendence se obrnit a ochránit, přijímat mnoho informací, avšak žádné nevydávat. Černá barva je obecně považována za barvu smutku a konfliktu. Dříve se ale nevěsty v černé barvě vdávaly, byla slavnostní barvou požehnání a úrody. Obsahuje vždy informaci, že přichází něco nového, nový začátek. S kombinací vybraných barev pak můžeme přesně zjistit, kde a jak začít. Černou barvu nosí také silné osobnosti.


Karla (16:58:43):
Co si myslíte o zlaté barvě. Co vypovídá o svém nositeli? Díky a zdravím.

Zdeňka Tušková [03.12.2002 17:07:08]:
Milá Karlo,

zlatá barva je symbolem bohatství, může se jednat i o bohatství ducha. Každá barva má dva póly. Negativní a pozitivní, podle toho, zda-li je problém zpracován či nikoliv. Pokud je zlatý symbol nezpracován, může vypovídat o hluboké úzkosti. "Zlatý člověk" je ale člověk, který umí věci velmi aktivně realizovat.


Zdeňka Tušková [03.12.2002 17:10:26]:
Vážení přátelé,

i když tato diskuse nemůže plně zodpovědět všechny dotazy, které nastoluje nauka o barvách, doufám, že pro vás byla přínosná alespoň v kostce. Sama z této diskuse čerpám další zkušenosti a těším se na další setkání s vámi.

Zdeňka Tušková
http://o-zona.jobs.cz/
© 2002 LMC s.r.o.
 
 
 

Mapa webu

© 2008-2012 Equilibrium, všechna práva vyhrazena.
Upozornění: Nabízené techniky, postupy a informace jsou uvedeny z informačních a výzkumných důvodů. Tyto techniky nepředepisujeme ani neudělujeme lékařské rady, přímo nebo nepřímo, pro jakéhokoliv čtenáře a na jakoukoliv indispozici. Také nedoporučujeme tyto postupy samy o sobě, ani neděláme žádný výklad týkající se fyziologických účinků z jakýchkoliv myšlenek, které tu podáváme. Lidé, kteří použijí techniky zde uvedené, dělají tak dobrovolně a na vlastní odpovědnost. Avšak naše zkušenosti nám říkají, že ti, kteří se vážně zabývají sebepoznáním, najdou zde zajímavý a podnětný materiál.

Webhosting starhost.cz | Provozováno na CMS E4E

Vyhledat